sobota, 25 maja, 2024

Turystyka

Gmina Żagań o statusie wiejskim jest  terenem działań stowarzyszeń i grup, związanych z turystyką czy kultywowaniem zdrowego trybu życia.

Organizowane są tu spływy kajakowe, wycieczki rowerowe. Trzebów, nad rzeką Kwisą stał się miejscem całorocznych spotkań, aktywnego wypoczynku, zarówno rodzin, jednodniowych turystyki czy zorganizowanych grup.

Miejsce wypoczynku nad rzeką Kwisą ,jest miejscem lubianym zarówno przez tych, którzy szukają ciszy i kontaktu z naturą  ale również przez osoby ceniące sobie czynny wypoczynek na świeżym powietrzu.

Teren przy Kwisie w m. Trzebów, stał się  miejscem spotkań i zimnych kąpieli Żagańskich Morsów (foto Wiesław Marszałek)

Latem można tu odpocząć korzystając z kąpieli słonecznych, wspólnego biesiadowania przy ognisku , można uprawiać jogging ,  nordic walking, wśród zieleni i śpiewu ptaków.

Ze szlaku kajakowego rzekami Kwisa i Bóbr, od Trzebowa przez Żagań do Gorzupi korzystają okoliczne stowarzyszenia ,organizujące spływy kajakowe, połączone ze zwiedzaniem okolicznych zabytków i żagańskiego parku przypałacowego.

Krajobrazów podziwianych zarówno z wody jak i lądu, przemierzając gminę Żagań chociażby na rowerze – pozazdrościć może nam wielu.

Oprócz mnóstwa zieleni, atrakcyjnych akwenów ,naturalnych łąk ,nie brakuje tu historycznych miejsc godnych zobaczenia.

Jadąc np. na krótką przejażdżkę rowerem z  Gorzupi, z drogi podporządkowanej skręcamy w lewo w kierunku Żagania, po około 300m skręcamy prawo na drewniany most. Przejeżdżamy na drugą stronę rzeki Bóbr (kręcono tu scenę do filmu Czterej Pancerni i Pies, odcinek 2). Jadąc małą asfaltową drogą po lewej stronie zostawiamy wiatę i miejsce na ognisko, po kilkuset metrach dojeżdżamy do skrzyżowania, odbijamy w prawo, jedziemy dalej brukową drogą, która przechodzi w szutrową, aż do Elektrowni Wodnej Gorzupia (1911r.). Zostawiając elektrownie po prawej stronie kontynuujemy jazdę „przez łąki i pola”, aż do miejscowości Dobroszów Mały.

Odcinek ten pokonujemy „główną” drogą leśną. Za wioską jedziemy lewą stroną akwenu, są tam wyrobiska po wydobyciu żwiru.

Polna droga przechodzi w betonową, po obu stronach mijamy pozostałości po fabryce Dynamit A.G. czyli sztuczne zbiorniki wodny z fragmentami budynków.

Ciekawych tras dla miłośników wypadów rowerowych w gminie Żagań na pewno nie zabraknie.

Zachwycać można się pięknymi krajobrazami i poznać ciekawą historię regionu. Tras pieszych i rowerowych z pięknymi krajobrazami , z daleka od głównych i często uczęszczanych dróg, z miejscami o ciekawej historii tutaj nie brakuje.

Korzysta z tego m.in. Stowarzyszenie Turystyczne Ogniwo z Żagania, organizując rajdy piesze i rowerowe połączone ze zwiedzaniem okolicznych obiektów zabytkowych. ( fot.Grzegorz Kołodziejski ), zachęcając do wspólnego poznawania okolic.

Zdjęcia działalności Żagańskich Morsów w Trzebowie nad Kwisą wyk. Wiesław Marszałek